Rozwój osobisty, dlaczego jest tak ważny i jak o niego dbać?

Dla każdego z nas rozwój osobisty jest czymś zupełnie innym. Dla jednych to dążenie do tego, by być najlepszym w jakimś sporcie, przykładowo w siatkówce. Dla innych natomiast rozwój osobisty będzie wiązał się z rozwojem duchowym, ponieważ to on pozwala im rozkwitać jako osobom. Jeszcze inni powiedzą, że rozwój osobisty tyczy się kariery zawodowej, ponieważ to ona pozwala na rozwinięcie nam się pod tym właśnie względem. Ile ludzi tyle opinii. Dla każdego z nas taki rozwój, będzie zatem czymś zupełnie innym.

 

Rozwój osobisty

 

Oczywiście rozwój osobisty jest bardzo ważny i ważne jest posiadanie jakiegoś celu, do którego zamierzamy dążyć. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że człowiek bez celu, niestety nieco wegetuje. Nie ma dążeń, nie wie co tak naprawdę chciałby w swoim życiu osiągnąć, do czego się piąć. Tutaj nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o kwestie osiągania czegoś w sensie namacalnym. Przykładowo moim celem w rozwoju osobistym było skończenie studiów i dostanie awansu. Możemy dążyć również do innych celów, przykładowo chce rozwijać swoją umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, ponieważ nie do końca mi to wychodzi. Celów możemy mieć wiele, można je mnożyć bez końca. Nie zawsze musi być to jednak cel, który jest ścisły i konkretny. Możemy mieć cele osobiste, które będą miały wpływ na nasz charakter, na nasze codzienne zachowania.

Zapraszam na konferencję dotyczącą rozwoju osobistego, która odbywa cię cyklicznie w każdy poniedziałek:  link do konferencji 

 

Rozwój osobisty konieczny 

 

Niektórzy jednak wychodzą z założenia, że nie muszą wcale się rozwijać pod względem osobistym. Wówczas mamy do czynienia jak tutaj wcześniej zostało wspominane, właśnie ze swego rodzaju wegetacją. Staniem w miejscu, które może być katastrofalne w skutkach. Jeśli bowiem kompletnie nic nie robimy z naszym życiem, wówczas niejako się cofamy. Wszystko wokół nas bowiem się zmienia, ulega przeobrażeniom. Rozwijają się osoby, którymi się otaczamy, być może nasze dzieci, rozwijają się również poszczególne technologie. My natomiast postanawiamy nie robić nic. Możemy wówczas zaprzepaścić nasz potencjał, przykładowo zacząć mieć problemy rodzinne, stracić pracę. Jeśli bowiem nie czynimy nic w kierunku rozwoju, zostajemy za wszystkimi innymi bardzo głęboko w tyle.

 

Satysfakcja

 

Rozwój osobisty jest zatem ważny dlatego, że daje nam on satysfakcje. Daje nam konkretny cel, do którego możemy dążyć. Rozwijanie się sprawia, że każdego dnia mamy umysł wypełniony jakimiś konkretnymi planami. Mamy wrażenie, że nie stoimy w miejscu i wiele się wokół nas dzieje, nawet jeśli mamy jakieś małe dążenia. To wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli bowiem możemy zrobić coś dla siebie, poprawić nasze życie, uznać, że jesteśmy w czymś coraz lepsi, wówczas towarzyszy temu niemała satysfakcja. Gdy nic nie robimy, dopada nas natomiast zniechęcenie, stajemy się obojętni na to, co wokół nas się dzieje. Dbając o swój rozwój nie mamy poczucia, że być może coś nam umyka. Rozwijać możemy się na tyle sposobów, iż nie jest nam do tego potrzebny zasobny portfel. Rozwój może od nas wymagać zmiany sposobu myślenia, być może inwestycji w jakiś kurs zawodowy. Zawsze wymaga jednak również motywacji i chęci zmian.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.