Jak się zmotywować do działania?

Jak się zmotywować do działania?

Jeżeli poczułeś kiedyś, że pragniesz zrobić coś za wszelką cenę, że jesteś gotowy rzucić wszystko, by osiągnąć swój cel oznacza to, że chociaż raz możesz powiedzieć o sobie, że naprawdę byłeś zmotywowany. Jednak tak głębokie uczucie to rzadkość a najczęściej po prostu nie chce nam się czegoś zrobić i rezygnujemy z projektu, zanim go rozpoczniemy.

 

Jak zmotywować się do działania, czyli kilka skutecznych technik motywacji

 

Podstawową techniką gwarantującą powodzenie całego przedsięwzięcia to wyznaczenie sobie jasnego celu. Cel powinien być jasno nazwany, w krótkim zdaniu i bez rozwinięcia, tak aby budząc się w nocy można było łatwo go odtworzyć. Gdy taka technika już zadziała i efekty pomysłów stają się widoczne można stawiać sobie cele bardziej fantazyjne i ambitniejsze. Jeżeli w ślad za werbalizacją celu wydaje się nam on zbyt nierealistyczny, można podzielić go na mniejsze zakresy i powoli realizować jego podpunkty.

 

W jaki sposób stawiamy cele?

 

Otóż najlepiej je spisać. Najprościej spisać je na kartce lub w pliku wordowskim zawiesić na pulpicie, tak by w każdym momencie można było do niego sięgnąć. Można też zestawienie celów wykonać na osi czasu, tak by powstał harmonogram zadań, bardziej realnych i tych z pogranicza marzeń.

 

Wizualizacja celu

 

Wizualizacja celu to tak naprawdę opowiedzenie sobie przebiegu realizacji celu ze szczęśliwym zakończeniem. Przy tym zadaniu należy włączyć wszystkie emocje, tak by poczuć swoje uczucia w momencie zakończenia zadania. Euforia, radość, śmiech, duma, przyjemność. Wszystkie uczucia jakie powinny towarzyszyć spełnieniu. Zabieg ten ma na celu pozostawienie w naszej wyobraźni wyrazistego śladu a przede wszystkim pamięci radości. To ogarniające nas szczęście z czasem się urealnia i przybliża nas jeszcze bardziej do wymarzonego końca.

 

Wszystko o korzyściach

 

Jeżeli cały czas mamy w głowie ten jeden cel, ale czujemy, że nigdy nie przystąpimy do realizacji warto na kartce spisać sobie wszystkie korzyści, jakie natychmiast powstaną po realizacji celu. Może to  być uszczęśliwienie kogoś, może pieniądze, wolny czas, nagroda rzeczowa, droga otwarta do innego celu. Korzyści te nie muszą być nawet poparte argumentami, mogą być tylko wyobrażeniem, mogą nas nawet śmieszyć, nie ma to znaczenia. Im dłuższa to będzie lista tym bardzie przybliża ona nas do podjęcia trudu. Wszak trudno oprzeć się takiej ilości korzyści.

 

Etap planowania

 

To niezwykle ważny moment na drodze realizacji celu i motywacji. Bardzo często brak motywacji do wykonania zadania wynika z obawy i przerażenia ogromem drobnych zadań, które składają się na osiągnięcie głównego celu. Ten strach przed pracą, którą nie do końca potrafi się sobie wyobrazić ma prawo przerażać. Natomiast etap planowania wszystko zmienia. Nagle okazuje się, że dokładne zaplanowanie kolejnych działań powoduje, że każde z nich można nazwać, a jak się już nazwie oznacza to , że można je zrealizować. Co więcej, niektóre można objeść, inne połączyć, a jeszcze inne pominąć, a cel i tak się osiągnie.

 

Zajrzyj na: https://marekadamczyk.myduolife.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.