Choroby od kleszczowe

Niestety, w okresie wiosennym oraz letnim jesteśmy narażeni na choroby przenoszone przez kleszczy, ponieważ właśnie w tym okresie kleszczy jest najwięcej. Są one i tylko w lasach, ale również możemy się z nimi spotkać w naszym ogródku, czy też w innych miejscach, gdzie jest wiele drzew. W związku z tym trzeba naprawdę bardzo uważać, ponieważ choroby przenoszone przez kleszcze są naprawdę bardzo niebezpieczne. Zdecydowanie najczęstszą chorobą odkleszczową, jaka dotyka ludzi jest borelioza. Jest to bardzo niebezpieczna choroba. Jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie boreliozy?

Borelioza to choroba epidemiczna spowodowana poprzez Borrelia burgdorferi,bakterie z grupy krętków. Do zakażenia boreliozą dochodzi przeważnie na skutek ugryzienia poprzez kleszcza (zdarza się, iż boreliozę przenoszą także pchły bądź komary). Na skutek kontaktu z krwią bakterie przenikają do organizmu człowieka, umieszczając się potem w skórze, ścięgnach, ścianach naczyń krwionośnych bądź chrząstce nerwowej.

 

Jakie są symptomy boreliozy? Co winno nas zmartwić?

 

Początkowym charakterystycznym symptomem zarażenia jest tzw. rumień wędrujący. Pojawia się on w parę dni do paru tygodni od kontaktu z kleszczem. Nie musi wystąpić w miejscu ukąszenia oraz nie zawsze ma własną indywidualną formę. Może być ich parę bądź chociażby kilkanaście, mogą znikać oraz pojawiać się po pewnym okresie. Rumień występuję w mniej więcej połowie wypadków zarażenia. Symptomami widocznymi natychmiast po zakażeniu boreliozą są też symptomy grypopodobne: przemęczenie, uciski mięśni oraz stawów wraz z ich sztywnością, czasami podwyższona temperatura oraz powiększone węzły chłonne. W określeniu diagnozy niezwykle istotny jest rzetelny wywiad z chorym. Gdy w środku lata zgłasza się do specjalisty chory z symptomami grypowymi, winien zadać pytanie, czy mogło dojść do ukąszenia poprzez kleszcza. Należy zrobić wszystko, żeby jak najwcześniej zacząć odpowiednie leczenie, gdyż wówczas jest największa szansa pełnego wyleczenia. Im później, tymże jest to mniej realne. W parę miesięcy od ukąszenia mamy już do czynienia z postacią rozsianą boreliozy.

 

Borelioza – leczenie

 

Podstawą leczenia boreliozy jest wykorzystanie kuracji antybiotykowej, trwającej ok 3 tygodni. W pierwszym stadium dolegliwości, efektywność jej wyleczenia sięga aż 90 proc. Im większy okres trwania choroby, tym dłuższe oraz trudniejsze leczenie. Nie ma efektywnej ochrony przez zachorowaniem na boreliozę. Jedyną prewencją jest ochrona ciała przed kleszczami, w trakcie przebywania w obszarach ich występowania.

 

Przeciwdziałanie boreliozie

 

Wciąż nie znaleziono szczepionki na boreliozę, natomiast jej leczenie zdecydowanie osłabia organizm, gdyż pacjent musi poprzez długi okres czasu stosować właściwe anybiotyki. W związku z tym należy szczególnie mieć na obecność kleszczy w okolicy – po każdej wizycie na gruntach leśnych lub spacerze po łące najlepiej dobrze obejrzeć siebie oraz bliskich, zwłaszcza zwracając uwagę na miejsca w strefie pachwin. W tychże okolicach skóra jest o wiele cieńsza oraz wyjątkowo narażona na działanie kleszczy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.